Sok ember bele sem gondol abba, hogy mennyi időt veszteget el naponta. Egy átlagos ember egy nap 4 órát tölt haszontalan dolgokkal. Ez egy héten 28 óra, míg egy évben 1460 óra. Mennyi mással is foglalkozhatnál. Lehetnél tájékozottabb, fittebb, vagy belevághatnál életed üzletébe! Miért vesztegetnéd az idődet haszontalan dolgokra?
Legyenek napi céljaid
A napi célok kitűzése egy produktív rutin kialakításának az alapja. A napi célok mellé kellenek nagy célok, hogy tudd, miért teszel nap mint nap! A napi tevékenységeid határozd meg reálisan, teljesíthetően. Tarts kerek órákat, 10 perc szünetekkel. A napi célok mellé csinálj hetit is, abból oszd be a napjaid! Ez az általam vélt legjobb mód a produktív rutin kialakításához.
Először a fontosat
A tevékenységeidet rendezd fontossági sorrendbe. Ez sokat fog segíteni, hogy ne a napod végére maradjon a legfontosabb dolog, amikor már fáradt vagy. Ezt is az előző napon csináld meg a napi terveddel együtt.
"Aki a legjobb akar lenni valamiben, annak fel kell áldoznia ezért minden mást."
Távolítsd el a zavaró tényezőket
Zavaró tényező alatt itt elsősorban a telefonra gondolok. Nem elég ha a szobád másik sarkába teszed, az első rezgésre oda fogsz menni. Kapcsold ki/tedd repülő üzemmódba! Szünetekre se kapcsold be, elveszi a figyelmed az aktuális feladattól. Rosszabb esetben a kezedbe ragad és 2 órával később észleled, hogy nincs már időd. Tedd le azt a kütyüt, neked is jobb lesz!
Határidőre dolgozz
Ha időre csinálsz dolgokat, folyamatosan a szemed előtt fog lebegni a határidő, ami egy bizonyos szintig jó. Sőt, hasznos! Viszont próbálj meg nem azon agyalni, hanem az aktuális tevékenységedre koncentrálni. A határidő megjelenik mindenféle célkitűzésnél, ami az egyik legjobb mód az inspirációd növeléséhez. Sok helyről hallottam, ha már megvan a produktív szokásod, már nincs szükséged motivációra. Ezt nem tartom igaznak! Mindig VALAMIÉRT teszel, az pedig motivációként szolgál.
Kelj fel korán
A koránkelés nem könnyű, viszont annál hasznosabb. Személyes példát hozva, én is próbálgattam különféle ébresztő szokásokat, viszont a legjobb mód még mindig a 6-8 óra minőségi alvás. A koránkeléssel nyerhetsz még 1-2 produktív órát, amit ráadásul aktívabban tudsz tölteni. Arról nem is beszélve, hogy a koránkeléssel járó csend nyugalmat vált ki belőled. Ha sportolsz, akkor a kora reggeli étkezés csak egy kis bónusz lesz a sok pozitívuma mellett!
"Imádom a reggeleket. Tele vannak lehetőséggel."
Multitasking
Bizonyára már hallottál erről a kifejezésről. Multitasking, azaz egyszerre több feladat ellátása. Ez nagyon sok időt megspórolhat neked ha jól alkalmazod. Rá kell jönni, hogy milyen feladatokat lehet kombinálni. Pár példa:
- Utazás - olvasás
- Főzés/étkezés - hangoskönyv
- Olvasás angolul
Ne várj üzenetre! Legalábbis úgy, hogy közben semmit sem csinálsz. Ha nagyon fontos megvárnod, akkor tájékozódj közben, olvass valami érdekességet! Én például kreatív órám keretében rajzolás közben komolyzenét hallgatok. Mind a kettő hatással van a kreativitásomra. Viszont ezt sem szabad túlzásba vinni, mert az előbb-utóbb kiégéshez vezet!
A heti tervedbe kalkulálj bele minden eshetőséget, plusz egy napot, amikor csak a kikapcsolódásra figyelsz. A pihenőnapod legyen valami szórakoztató, tényleges kikapcsolódás! A pihenőnapodon kapcsold ki a telefonod, ne azon pörögjön a fejed! Próbálj ki új dolgokat, csinálj olyat, amit máskor nem!
"A gazdag egyre gazdagabb lesz, az ismert egyre ismertebb, és semmi nem hoz nagyobb sikert, mint a siker maga."
További cikkek hamarosan!